Büyükçekmece yaşanacak olan bir depreme hazırmı? – Kumburgaz Fm

Büyükçekmece yaşanacak olan bir depreme hazırmı?

Büyükçekmece yaşanacak olan bir depreme hazırmı?
  • 0
  • 190
  • 23 Kasım 2022
  • +
  • -

Dün yaşanan düzce depremi bir kez daha deprem riski her zaman olduğunu. Tedbirlerin bir an evel alınmasının hayati öneme sahip olduğunu gösterdi.  99 Gölcük depremi bizi hazırlıksız yakaladı. Ülkemiz o dönem güçsüz zayıf ve yardımlar ile ayakta durmaya çalışıyordu. Şimdi ülkemiz 99 depreminden büyük ölçüde ders çıkarttı.

Önlemler alındı yapı denetimleri sıklaştırdı. Yeni kanunlar yanısıra tüm ülke genelinde kentsel dönüşüm ağır aksak olsada ilerliyor. Tabi bu yeterli asla değil. İstanbul başta olmak üzere kentsel dönüşüm belli bölgelerde, Bölgedeki idari yetkililerin çabası ile bir nebze hızla ilerliyor. Bir çok noktada anlaşmazlıklar işlerin bürokrasiye takılması işleri çıkmaz hale getiriyor. Büyükçekmece belediyesi bu konuda en duyarlı bir belediye başkanı ile yönetilmesi. Diğer ilçelere  nispeten bir adım önde kentsel dönüşümde.

BÜYÜKÇEKMECE HAZIRMI DEPREM’E?

Hazırlıklar yapılıyor olsa’da istenilen seviyede değil. Belediye kendi bünyesinde doğal afetlerde görev alacak bir birim kurdu. Geçtiğimiz günlerde bir deprem anında tusunami olma ihtimali ile tatbikat düzenlendi kaymakamlık ve belediye işbirliği ile. Bu tatbikat bize olası beklenen büyük depremin bir tusunami yaratacağı ve bu tusunamı büyükçekmece de etkili olacağıdır.

Büyük bir tehlike bizleri bekliyor. Kentsel dönüşüm çok önemli en yüksek risk bulunan bölge kumburgaz sahil kesmi. Ve mimaroba yapılar çok eski bir çok yapı 99 depremi öncesi yapılarda. Burada iki bölge örnek göstermiş olsakta. Büyüçekmece bölgesi bir çok mahallesinde bu sorun mevcut.

 

Bu Habere Yorum Yapmak İstermisiniz ? Tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kumburgaz fm