Kumburgaz acil kentsel dönüşüme girmeli – Kumburgaz Fm

Kumburgaz acil kentsel dönüşüme girmeli

Kumburgaz acil kentsel dönüşüme girmeli
  • 0
  • 621
  • 9 Şubat 2023
  • +
  • -

Bir kez daha ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeği ile karşı karşıya geldik. Ülkemizin 9 şehri büyük bir deprem felaketi ile baş başa kaldı. Yitip giden hayatlar, Anasız kalan bebekler, Babasız kalan çocuklar, Dul kalan kadınlar, Eşi enkaz altında kalan hayatını kaybeden erkekler. Yıkılan binalar sönen ocaklar bitip giden hayaller. Hepsi enkaz altında kaldı.

Ülkemiz böyle bir afet durumunda devlet millet el ele verip hızlıca imkanlar çerçevesinde deprem bölgesine koştu. Kenetlendik ama ne fayda hayatlar söndü. Yuvalar yıkıldı çocuklar yetim kaldı. Babalar anneler evlatlarını yıkılan binaların altındaki enkazda kaybetti. Halk her kesimden maddi manevi yardıma koştu. Ülkemiz bir deprem ülkesi bunu kabul edelim. Buna göre yaşam şeklimizi şekillendirelim. Yüksek katlı binalar siteler toplu yıkımları beraberinde en fazla can kaybının yaşadığımız bölge oldular.

DEPREME HAZIRMIYIZ ?

Değiliz. Hangimizin evinde deprem çantası var. Kaç evde buna uygun en dizaynı yapılmış. Binalarımız ne kadar sağlıklı. Bunu hangimiz merak edip araştırdık. Ev alırken başımı sokacak bir evim olsun diyerek binanın yapılış tarihine hangimiz bakıyoruz. Binanın zemini nasıl merak ettinizmi?. Hayır başımı sokacak evim olsunda ne olursa olsun mantığını terk edelim. Her evi satın almayalım.

KUMBURGAZ DEPREME HAZIRMI?

Bölgede yaşayan biri olarak kesinlikle hazır değiliz. Binalar çok eski yapılar. Bir çok yapı en ufak depremde yıkılacak. Bu özelikle sahil kesimi için büyük binalar ve siteler. En az 100 aile yaşadığı bazı sitelerde daha fazla daire sayısı var. Acil bir şekilde bu bölgenin hızlıca kentsel dönüşüme alınıp deprem gelmeden önlem alınması gerekir. Bazı çalışmalar olduğunu biliyoruz. Büyükçekmece belediye başkanı Dr hasan Akgün bir açıklamasında ifade etmişti. Ama içeriği belli olmadığından net bir bilgi yok.

Bu çalışma nedir içeriği nedir nasıl bir planlama yapıldı. Yetkililer dışında kimse tam bir bilgiye sahip değil. Kumburgaz  Kentsel dönüşüm kapsamına alınması gerekn ilk bölgedir büyükçekmece de. Acil gerekli işlemlerin başlaması gerekli. Bir an önce kentsel dönüşüm başlamalı. Onun için bir an önce deprem ile karşılaşmadan gerekenlerin hızlıca yapılması lazım.

 

 

Bu Habere Yorum Yapmak İstermisiniz ? Tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kumburgaz fm