Pitbull’lar kaç çocuk daha ısırması gerekecek – Kumburgaz Fm

Pitbull’lar kaç çocuk daha ısırması gerekecek

Pitbull’lar kaç çocuk daha ısırması gerekecek
  • 1
  • 249
  • 21 Temmuz 2022
  • +
  • -

Bu sorun aslında pitbull köpek sorunu diye biliriz. Burada önemli bir konu Biz bu konuyu bölgesel olarak alasakta konu tüm ülkemizde kocaman bir sorun olarak karşımızda duruyor. Tehlike büyük çocuklar sokaklarda parklarda, Pitbull köpek’leride sokaklarda parklarda.

Örnek verelim bayram’da başı boş tasmasız sokakta dolaşan bir pitbull köpeği.  Güzelce’de büyükçekmece belediye ekiplerince yakalanıp götürüldü. Bayramı o köpek bir aileye veya bir kaç aileye zehir edebilirdi. Burada aradığımız soru şu. Madem bu tehlikeli kanunda silah olarak geçen bir hayvanı besliyorsun. Neden sokakta. Neden çocukların  oyun parklarında tasmalı veya tasmasız gezdiriyorsun. Hadi tasmasını taktın gezdiriyon sokaklarda Ağızlık neden takmıyorsun. Ağızlık dediğimiz olay pitbul birine saldırsa bile ağızlık olduğu için ısıramıyor.

PİTBULL BESELEMEK YASAKMI?

Kanunun 14. maddesinin l bendinde; ” Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak, takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır.” hükmü yer almaktadır.

PİTBULL KÖPEK BESLEMENİN KANUNDA CEZASI NEDİR?

Ulu, yasaklı ve tehlike arz eden Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa türlerinin ülkeye girişinin, reklamının, hediye edilmesinin kanun kapsamında yasaklandığını, buna aykırı hareket edenler hakkında 2021’de 11 bin TL, 2022’de 14 bin 982 TL para cezası uygulanacağını aktardı.

Biz bir duyarlı haber ve aynı zamanda internet radyo müzik kanalıyız. Duyarlıyız toplumu ilgilendiren konulara. Hayvan severiz hayvan haklarını bilir gözetiriz. Ama konu insan olunca hele birde çocuklar risk altındaysa insan önceliğimizdir. Burada hayvan sever kişilerinde ailelerinden birinin başına böyle bir talihsiz olay gelebilir. Risk varmı evet var. Onun için tepki vermeden önce böyle bir şey benim sevdiklerimin başına gelebilir diye düşünün.

Pitbull’lar kaç çocuk daha ısırması gerekecek. Yetkililerin bu  işe el atmaları tam anlamı ile caydırıcı önlemler almaları için. Bazı cezalar yaptırımlar kanunen getirilmiş. Anlaşılan bu yaptırım ve cezalar yetersiz gelmişki. Kurban bayramında güzelcede sokakta başı boş pitbull köpeği yakalanıp götürüldü belediye ekiplerince. Bu cezalar caydırıcı değil yetersiz çünkü sokaklarda gerekli önlemler alınmadan dolaştırılan köpekler görüyoroz.

Bazen pitbull dehşet yaşattı gibi süslü kelimeler ile haberlere şahit oluyoruz. Ya bir 3 yaşında veya 10 yaşında bir çocuğa saldırdığını görüyoruz. Cezalarınız caydırıcı değil sayın yetkililer.

 

Bu Habere Yorum Yapmak İstermisiniz ? Tıkla

1 adet yorum var “Pitbull’lar kaç çocuk daha ısırması gerekecek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kumburgaz fm