Sokakların haline bir bakın bunu hak ediyormuyuz – Kumburgaz Fm

Sokakların haline bir bakın bunu hak ediyormuyuz

Sokakların haline bir bakın bunu hak ediyormuyuz
 • 1
 • 315
 • 28 Ağustos 2022
 • +
 • -

Mimarsinan çarmıklı caddesi ve sokakları oldukça hafta sonu olması nedeni ile çok kötü bir durumda. Bunu yapanlar kimler derseniz. Bunlara’da sokak magandası denir. Ha sokakta taşkınlık yapmışsın,Ha elindeki çöpü yere caddeye gelişi güzel atmışsın. Bunu yapanlar acaba bu çöplerin çöp kovalarına atılacağını bilmiyor’mu?

Paylaşacağımız görsel resimler aslında her şeyi özetliyor. Belediye çöp konteyneri koymuş. Ama her nedense çöpler çöpe atılması gerekirken dışına atılmış. Yine belediye sokaklar oturmak için bank koymuş. Bakıyoruz altları etrafı pislik içerinde. Çöpleri atılması gereken yerde değil sokaklarda yerlerde görüyoruz.

Sokaklarda yol kenarlarında oturup çekirdek çıtlatmak bile adaba aykırı. Ama günümüzde bu normal bir şeye dönüşmüş. Örf adet gelenek olayını neredeyse sıfırlamışız. Yani bu sokaklar bize özümüzden uzaklaştığımızı gösteriyor. Burada aile kavramı çok önemli aile çocuğuna gerekli bilgiyi vermese. Çocuk veya yetişkin bunu bilmez yaptığı ona normal bir şeymiş gibi gelir. Ve yapmış olduğu sokaklara çöp atmanın yanlış olduğunu ya idrak edemez yada normal karşılar.

YETER ARTIK İKAZ ŞİKAYET MERCİLERİNİ KULLANALIM.

Kanunlara aykırı tavır davranış gösterenleri bana ne demeden ya uyarı yada gerekli yerlere şikayet ederek. Yapmış olduğu şeyin davranışın yanlış olduğunu ve cezasının olduğunu öğrenmesini sağlayalım. Hiç kimsenin bu şekilde sokaklarımızı hoyratça kullanıp pisletmeye hakkı’da yok yetkisi’de.

BİR DİĞER KONU EVCİL HAYVANLARI GEZDİRENLER.

Hayvanlar hepimizin hassas davranması duyarlı olmamız gereken bir konu. Çünkü doğal hayatı onların elinden alan yine biz insanlarız. Sokakta yaşamak zorunda kalan hayvanlara yol kenarlarına su ve mama koymayı ihmal etmeyelim. Diğer konuya gelince evlerinde köpek besleyenlerin biraz dikkatli davranmaları gereken konu. Köpekleri ihtiyaçlarını gidermeleri için sokaklara çıkartıp gezdirdiklerinde hayvanların ihtiyaç giderdiği yerde o pisliği bırakıp gidenler oluyor. O pislik sokaklarda oynayan gezen spor yapan yaşlı genç çocuk hepimizin sağlığını tehdit ediyor.

Kısaca sokaklar çöp atacağımız her istediğimizi yapa bileceğimiz alanlar değildir. Sokaklar topluma ait bir yer ve yaşam alanıdır. Kimse sokağa çöp atamaz. Atmayada hakkı yoktur.  Bunu yapanları uyarmak bir vatandaş olarak hepimizin görevi. Şayet uyarırsam başım ağrır diyorsak belediye ve polisi aramaktan çekinmeyelim.

 1. TEMİZ TOPLUM
 2. TEMİZ ÇEVRE
 3. DUYARLI VATANDAŞ
 4. SAYGILI TOPLUM
 5. EĞİTİM
 6. KÜLTÜR
 7. ÖRF
 8. ADET
 9. GELENEK
 10. BUNLARI KAYBETMEYELİM.
Bu Habere Yorum Yapmak İstermisiniz ? Tıkla

1 adet yorum var “Sokakların haline bir bakın bunu hak ediyormuyuz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kumburgaz fm